Türk Patent Enstitüsü Siyah-Beyaz Markalar İle İlgili Uygulamasını Değiştirdi!

Avrupa Birliği'ne üye ülkeler fikri mülkiyet ofisleri Uyumlaştırma Programı çerçevesinde oluşturulan, Türk Patent Enstitüsü'nün de içinde yer aldığı çalışma grubu tarafından yürütülen Siyah-Beyaz Markaların Koruma Kapsamına ilişkin proje tamamlandı ve ortak bir uygulama belirlendi.

Markanın kullanımı, rüçhan talebi ve nispi ret nedenleri kapsamında yapılacak benzerlik değerlendirmeleri için siyah-beyaz markalar ile ilgili yeni düzenlemeler öngören uygulama Türkiye'de de 15.07.2014 tarihine yürürlüğe girdi.

Yeni uygulamayla, aynı kelime ya da şekil unsurunu ihtiva eden markaların renklerindeki farklılıklar belirsiz olmadığı sürece markaların aynı olmadığı kabul edilecek. Bu kapsamda; siyah-beyaz ve/veya gri skalada tescillenmiş bir markanın aynı işaretin renkli hali ile aynı olup olmadığı da renklerindeki farklılıkların belirsiz olup olmamasına göre tespit edilecek ve markanın koruma kapsamı da bu şekilde belirlenmiş olacak.

İki marka arasındaki "belirsiz farklılık" ifadesinin tanımı ise; "makul derecede gözlemci bir tüketicinin markaları ancak yan yana koyup inceleyerek algılayabileceği farklılık" olarak belirlenmiş durumda.